Giverny

29. května 2012 v 13:42 | JS |  Francie


GivernyVesnice se nachází na Seině u města Vernon. V roce 1883 si zde pronajal dům malíř Claude Monet a dožil tady.Veřejnosti je přístupný domek, kde se zachoval původní inventář, a také japonské obrazy, které Monet sbíral, zahrady plné barevných květin - kosatců, růží, gladiol, jiřin aj. V níže položené japonské zahradě je jezírko s lekníny, které Monet s oblibou maloval.
Claude Oscar Monet )14.11.1840 v Paříži - 12.1926 v Giverny) byl francouzský impresionistický malíř a grafik. Přistěhoval se do Giverny v roce 1883 a žil zde až do své smrti v roce 1926. Dům, který tady koupil, tehdy obklopovala zelinářská zahrada. Monet ji zrušil, vykácel jehličnany, které v ní rostly, a navrhl barevnou zahradu, plnou květin, které sám osobně vybíral a sázel. Zahradě věnoval veškerý čas, a jak sám říkal, i peníze.
Druhá část zahrady vznikla až v roce 1893, když Monet přikoupil sousední pozemek za silnicí a železnicí, kterým protékal malý potok. Nechal tady vyhloubit jezírko a vytvořil zahradu, inspirovanou japonským stylem, který obdivoval.
První část zahrady kolem domu, které se říká Normandská vinice, je plná barevných záhonů a květiny jsou v každé sezóně pečlivě plánovány, aby jich stále kvetlo co nejvíce. V druhé části zahrady, která více připomíná volnou krajinu, leží jezírko s lekníny. Slavný japonský most také najdeme na mnoha Monetových obrazech. Maloval ho celkem 45x. Vistárie, kterými je most obrostlý, jsou ještě původní, sázel je sám malíř. Monet často maloval most i lekníny z loďky. V zahradě se nesmí namalovat nějaký Monetův motiv. S malířským nářadím tam totiž vůbec nikoho nepustí, o možnost malování se musí složitě žádat, jde to jen formou stáží a není to žádná levná záležitost. Zatím je ale pořád ještě možné si tam jen tak tiše v koutku kreslit.


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama