Azay le Rideau

9. června 2012 v 22:12 | JS |  Francie

Azay le Rideau

Azay-le-Rideau je jeden z prvních renesančních zámků v údolí Loiry, postavený na malém ostrůvku na řece Indre, nedaleko jejího ústí do Loiry. Je vzdálený 15 km od města Tours.
V roce 1418 byla Francie pod vládou Angličanů a Burgunďanů. Její budoucí král Dauphin přivedl své vojsko do údolí Loiry. Azay-le-Rideau s jeho posádkou podporoval Burgunďany. Dauphin ho dobyl, posádku nechal pověsit a vesnici vypálit. O století později byl zámek zakoupen rodinou Berthelotů. Gilles Berthelot, hlavní finančník na dvoře Ludvíka XII. a později Františka I., se pustil do jeho nákladné rekonstrukce, kterou řídila jeho žena. Vytvořili nádherný zámek, na který pozvali samotného Františka I. Ten si však řekl, že to vše muselo být za jeho peníze. Svého finančního správce ihned zbavil všech práv a nechal ho odsoudit k smrti. Bertholetovi se podařilo uprchnout do Cambrai v Lorraine, kde o tři roky v roce 1528 zemřel.
Elegantní renesanční zámek Azay-le-Rideau na řece Indre popisovali básnici jako "ozdobnou loďku pro zamilované vyrobenou z kamene". Hlavní budovu zdobí ve všech rozích malebné věžičky a zámek se zrcadlí v slepých ramenech řeky, která ho obklopují. V anglickém parku je ohromný libanonský cedr.Uvnitř zámku jsou vzácné renesanční gobelíny a nábytek.
Na zámku se uskutečňuje noční show, kdy je zámek nasvětlován světly různých barev. Světelná show je po celou dobu doprovázena zvukovými efekty a dobovou hudbou.
Hlavní budovu zdobí ve všech rozích malebné věžičky a zámek se zrcadlí v slepých ramenech řeky, která ho obklopují.
Francouzský spisovatel Honoré de Balzac ho nazval broušeným diamantem, a turistické průvodce je shodně označují jako nejrozkošnějším a nejženštějším ze zámků na Loiře.Prezentace ke stažení
klikněte na obrázek

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama