Chambord

12. června 2012 v 10:51 | JS |  Francie

Chambord

Chambord patří k vrcholným stavbám renesanční architektury a k nejznámějším zámkům ve Francii. Leží asi 14 km východně od města Blois v departementu Loir-et-Cher.
Má 440 místností, 85 schodišť, 365 krbů se sochařskou výzdobou a na střechách se tyčí 365 komínů - jeden krb pro každý den v roce. Obklopuje ho 32 km dlouhé pásmo vysokých zdí.
Stavba byla zahájena roku 1519 a v roce 1547 byla z velké části hotova.Podle dochovaných údajů na ní pracovalo celých 25 let téměř 2000 řemeslníků a zedníků. Tvrdí se, že Leonardo da Vinci, kterého František I. přivedl do údolí Loiry v roce 1516, se podílel na návrzích zámku, zejména pak na centrální pevnosti, donjonu, se čtyřmi věžemi, který dělá z klasického feudálního hradu snový palác. Zámek obklopovala síť vodních kanálů a příkopů, kvůli nimž byl dokonce vypracován projekt na odklon toku řeky Loiry. Nakonec se však zahrady před zámkem musely spokojit s vodami blízké říčky Cosson. V průběhu pozdějších let však byla podstatná část vodních příkopů zasypána a tak dnes obdivujeme jen zlomek krásy zámku a jeho zahrad.
Panovník František I. si dal zámek postavit jako lovecký zámeček uprostřed parku a veliké obory s jeleny. Široký rozhled po přilehlém parku skýtá střešní terasa s balustrádou. Zámek je dějištěm důležitých státních aktů (přijetí císaře Karla V. v r. 1539), místo pobytu vynikajících osobností (např. Moliére zde napsal komedii Měšťák šlechticem).
V dnešní době v zámku moc věcí k vidění není. Jsou zde znaky Františka I., které pokrývají celý strop, některé vybavené pokoje, najdeme tu krásné postele tehdejší doby. Co je však na zámku nejkrásnější, je schodiště, které stoupá hlavní věží a je postaveno jako dvojitá spirála. Dva lidé jdoucí nahoru a zase dolů se nesejdou nikde kromě paty a vrcholu a přitom se po celou cestu stále navzájem vidí.
Dnes jsou tu v létě obrovské davy turistů a pořádají se tu pozoruhodná hudební a světelná show.
K zámku také dříve patřily veliké zahrady, které sloužily dvoru k lovu. Uvádí se něco kolem
5 OOO hektarů pozemků, zahrad s loveckými oborami a rybníky, které protínaly paprsky alejí vedoucích k šesti branám po obvodu. To vše měla chránit zeď v délce 32 kilometrů.

Více najdete na stránkách
/ZOOM/ KLIKNI NA OBRÁZEK

Prezentace ke stažení

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama