Villandry

2. června 2012 v 23:41 |  Francie

Villandry


Chateau Villandry
Historie
Villandry byly dostavěny v roce 1536 a byl poslední z velkých renesančních zámků v údolí řeky Loiry.
Villandry postavil Jean le Breton, který byl ministrem financí Františka I.
Jeho nejpůsobivějším dílem na tomto poli byla výstavba zámku Chambord, který jakoby vznikl z nádherných představ, které Le Breton měl ve své hlavě. Proměnil je ve skutečnost pod záštitou Františka I. Zatímco řídil výstavbu zámku Chambord, tak si poblíž pro sebe nechal vybudovat menší repliku Villandry nazvanou Villesavin. Le Breton byl nejdříve velvyslancem v Itálii, kde strávil spoustu času studiem italského renesančního umění a hlavně zahradnictví. Za účelem výstavby zámku Villandry, Le Breton zboural starý hrad z 12. století, ze kterého zachoval pouze starou věž, kterou můžeme vidět za hlavním nádvořím.
Villandry zůstal v le Bretonově rodině až do roku 1754 a pak se stal vlastnictvím markýze de Castellane, králova velvyslance, který pocházel z velmi známé aristokratické rodiny z Provence. Nechal přistavit hospodářské budovy v klasicistním stylu, které můžeme vidět po obou stranách hlavního nádvoří. Předělal také interiéry zámku, aby lépe vyhovovaly dobovým nárokům na komfort. Tehdejší požadavky jsou mnohem bližší těm, které máme my dnes, než těm, které byly požadovány v období renesance.
Tradiční zahrady byly zrušeny v 19. století, aby došlo k vybudování parku okolo zámku v anglickém stylu.
V roce 1906 zámek zakoupil Dr Joachim Carvallo (narozen ve Španělsku v roce 1869). Dr Joachim Carvallo je pradědečkem současných vlastníků. Vzdal se úspěšné vědecké kariéry s profesorem Charlesem Richetem, držitelem Nobelovy ceny z roku 1913, aby se naprosto oddal zámku Villandry. A tím vlastně zachránil zámek, který už byl skoro na spadnutí a vytvořil zahrady tak, jak je známe do dnešního dne. Zachoval naprostou rovnováhu s renesančním stylem zámku.
V roce 1924 Joachim Carvallo také založil "Demeure Histotorique", což byla první asociace lidí, kteří vlastní zámky historické hodnoty. Byl průkopníkem v otvírání a zpřístupňování historických budov veřejnosti.
Budova zámku
Architektura zámku a hlavního nádvoří
Arkádová galerie, ozdobně orámovaná okna, vikýře, strmě se svažující břidlicové střechy působivé šíře, vše toto rámuje dobře rozdělený "čestný dvůr", který stále působí výjimečně elegantně.
Místo nudných a symetricky přesných prvků použil architekt prvky nové, které se snad nikdy neokoukají. Zámek se odráží ve vodním příkopu, budovy na sebe navazují v ostrých nebo tupých úhlech, křídla zámku nemají úplně stejně přesnou délku, linie hlavníh oken lehce vybočuje, počítalo se i se hrou stínů a celkový vzhled je umocněn odrazem stavby ve vodním příkopě. Ideální doba pro shlédnutí zámku a zahrad nastává zhruba dvě hodiny před západem slunce. Vše se zdá být ještě krásnější.
Ačkoliv Villandry je velmi blízko k Azay-le-Rideau a byl postaven v téměř stejné době, italský vliv a zbytkové prvky středověku (věže, věžíčky a užití ornamentů) naprosto zmizely. Výsledkem toho je jednodušší styl, a to tedy čistě francouszký, zejména znatelný v linii střech. Později se tomuto začalo říkat styl Henryho IV.
Interiér
Vnitřek zámku není tak slavný jako zahrady. V několika posledních letech bylo uskutečněno několik zlepšení, aby byl zámek více obyvatelný. Většina pokojů je nyní otevřena návštěvníkům. Markýz de Castellane, který byl předchozím vlastníkem zámku, předělal interiéry tak, aby odpovídaly tehdejšímu komfortu. To vysvětluje proč jsou interiéru ve stylu 18. století.
Jídelna
Jídelnu navrhl Michel-Ange de Castellane, který jí vtisknul provencálskou vřelost.
Pokoj prince Jeroma
Nový pokoj, nazvaný "prince Jeroma", je právě tak pojmenován na počest jednoho z Napoleonových bratrů, který byl vlastníkem Villandry.
Kuchyň
Otevřena v roce 2006, vtáhne vás do vesnické atmosféry starověké kuchyně. Arkádová galerie, okna oklopená bohatě zdobenými sloupky, vysoké vikýře, břidlicová střecha obklopuje "čestný dvůr" s výjimečnou elegancí.
Zeleninová zahrada
Mezi zámkem a městem se nachází renesanční zeleninová zahrada. Skládá se z devíti čtverců stejné velikosti, ale geometrické motivy, které je vyplňují, jsou různé.
Tyto čtverce jsou osázeny zeleninou s ohledem na její barvy tak, aby vypadaly jako mnohobarevné šachovnice. (červená řepa, zelí, mrkev..)
Původ zeleninové zahrady sahá až do doby středověku. Tenkrát mniši ve svých klášterech rádi sázeli zeleninu v různých geometrických útvarech. V zahradě ve Villandry jsou tak vytvořeny v záhonech četné kříže, které nám tento mnišský původ zahrad připomínají. A aby byly zahrady ještě veselejší, tak tam mniši přidali růžové keře. Ty zde jsou vysázeny symetricky a dle stará tradice symbolizují mnicha, který právě ryje svůj zeleninový čtverec - záhon.
Z Itálie poté přišly další nápady a klášterní zeleninové zahrady byly obohaceny o dekorativní prvky: fontány, květinové záhony a altánky.
Francouzští zahradníci z 16. století tedy spojily všechny možné prvky (styl francouzských mnichů a italskou inspiraci) a vytvořili zahradu, kde pro potřebu pěstovali růže, ale i zeleninu nově přicházející z Ameriky, kterou nazvali "dekorační" zeleninou. Toto zahradničení, které vlastně už hraničilo s uměním, se dochovalo v různých listech a dokumentech a díky tomuto cennému zdroji inspirace tak navrhl zahradu Joachim Carvallo ve Villandry.
A teď nějaké technické poznámky k zeleninové zahradě: Každý rok je dvakrát osázena, jednou na jaře (od března až do června), druhé letní osázení vydrží od června až do listopadu. Každý rok je zde nasázeno na 40 zeleninových druhů. Brambory zde ale nenajdeme. Rozmístění zeleniny se při každém sázení mění, takže zahrada je neustále originální. Stále se dbá na soulad barev a tvarů v zahradě. Zavlažování je zajištěno automatickým závlahovým systémem zabudovaným v zemi.
Bylinná zahrada
V této zahradě se nachází desítky různých bylinek používaných v kuchyni anebo v léčitelství. Pěstují se zde i čistě pro aromatické účely. Tyto užitkové rostlinky byly považovány v tehdejších rodinách za důležité.
Labirynt
Labirynt ve Villandry je utvořen z habrového porostu. Vznikl podle renesančních plánů. Představoval ideální místo pro odpočinek a hry dětí. Park s oslíky byl poblíž.
Nová zahrada (na místě bývalého parku s oslíky)
Tento prostor se nyní předělává, zahrada by měla být dle plánu dokončena do roku 2008. Od května 2007 by část zahrady už měla být přístupná.
Hudební zahrada
Záhony symbolizují lyry a harfy.
Vodní zahrada
Zahrada je v klasicistním stylu, soustředěna kolem jezera ve tvaru zrcadla Ludvíka XV., lemuje ji zelená alej. Ideální místo pro odpočinek a meditaci.
Malý pavilonek
Malý pavilonek se nazývá také Audience, je celý z kamene a v roce 2004 byl celý renovován. Zde dával audience markýz de Castellane a přijímal zde své zaměstnance, farmáře ze své země a další.
Lesík
Vysoko nad zahradami je 6 ha zelesněné plochy obehnané kamenou zdí. Je to příjemné místo pro procházku, odtud máte různé výhledy na zahrady pod vámi. Právě lesík ve Villandry nejvíce kontrastuje mezi volnou a "pěstovanou" přírodou. Perfektně udržované zahrady jsou toho důkazem. V roce 2003 byla v lesíku vybudována vyhlídková terasa, ze které vidíte celé zahrady. Terasa je přístupná po malé pěšině.
Zahrada lásky
Něžná láska je představena srdci oddělenými plameny lásky v rozích. Uprostřed jsou škrabošky. Škrabošky se nosily na plesech a dovolovaly všechny možné druhy konverzace, od té nejvážnější až po nejfrivolnější.
Vášnivá láska je také symbolizována srdci, ale tentokrát jsou vášní zlomená. Rozlomená srdce vytvářejí bludiště, které také představuje tanec.
Nestálá láska. Čtyři vějíře v rozích symbolizují přelétavé a vrtošivé pocity. Rohy přelétavích milenců jsou mezi vějíři a milostné dopisy, které nevěrná dáma posílá milenci jsou v centru. Dominantní barvou tohoto čtverce je žlutá, která symbolizuje žárlivost a nevěru.
Tragická láska. Její design představuje ostří dýky a meče používané během duelů mezi dvěma nápadníky o slečnu a symbolizují jejich vzájemnou rivalitu. V létě jsou květiny červené, to aby představovaly krev prolitou během těchto bojů.
Prezentace ke stažení

 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama