Nancy

26. července 2012 v 22:49 | JS |  Francie

Nancy


/ZOOM/ KLIKNI NA OBRÁZEK


Přestože je hlavní město Lotrinska moderním městem, jeho historické centrum si uchovává stále rysy 18. století. Nancy vděčí za většinu své klasické krásy polskému králi Stanislavu Leszynskému, který byl sezazen v roce 1736 po obsazení Polska Ruskem a dalšími zeměmi. Stal se však tchánem Ludvíka XV. a jako kompenzaci dostal vévodství lotrinské. Svůj vděk za tento dar vyjádřil tím, že zbytek života zasvětil renovaci města, které bylo v průběhu 17. století poškozeno za třicetileté války.
Place Stanislas (Stanislavovo náměstí) zdobí elegantní klasicistní domy a mramorové fontány - Neptunova a Amfitritétina, které jsou obehnány pozlacenými mřížemi z tepaného železa s ornamentálními branami. Náměstí je jednou z nejladnějších městských prostor v celé Evropě.



Prostor náměstí výborně doplňuje vítězný oblouk věnovaný Ludvíku XV., kterým se vstupuje na dlouhé náměstí Place de la Carriére, rovněž zdobené budovami z 18. století a železnými mřížemi, které navrhl Jean Lamour.



Překrásný renesanční průchod na konci náměstí, v Grande Rue, je to jediné, co připomíná bývalou slávu starého vévodského paláce. V interiérech paláce najdete Musée des Beaux-Arts (Muzeum výtvarných umění). Za návštěvu ve městě kromě náměstí stojí zcela určitě obrovský park, který slouží k relaxaci obyvatel města. Nachází se zde upravené dětské hřiště, amfiteátr pro kulturní představení, vodní fontána, altánek, ale i nádherné květinové záhony.





Návštěvníci jistě radi uvítají i milou změnu a zamíří do zoologické zahrady Parc de la Pépiniére.

Další fotografie
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama