Orléans

16. července 2012 v 20:08 | JS |  Francie

Orléans/ZOOM/ KLIKNI NA OBRÁZEK

Významné město na středním toku řeky Loiry, 115 km od Paříže. Na jeho místě stávalo keltské město Cenalum, zničené Caesarovým vojskem v r. 52 př. n. l. Proslavil se zejména za stoleté války mezi Anglií a Francií (1337 -1453), kdy byl obléhán anglickým vojskem (v l. 1428 - 1429). Osvobodila jej 8. 5. 1429 se svým vojskem lidová hrdinka Jeanne d´Arc (Jana z Arku, od té doby nazývána též Panna orleánská). V tento den se ve městě každoročně konají oslavy. Sochy Jany z Arku jsou na náměstí Place du Martroi a na levém nábřeží Loiry. Ulice pod ní pojmenovaná vede ke katedrále.
Za druhé světové války byl Orleáns těžce postižen, ale z velké části byl restaurován.
Na Place du Général-de-Gaulle je zrekonstruovaný Maison Jeanne dÁrc, kde Jana z Arku v roce 1429 deset dní poté, co porazila Angličany a prolomila obležení Orléansu. Hotel Groslot na Place dÉtape je nejúžasnější budovou ve městě.Ačkoliv Cathédrale Ste.-Croix, vybudovaná v gotickém slohu v 17. až 18. století , vždy vyvolávala ostré spory, je zajímavá díky svým bizarním, svatebnímu dortu se podobajícím věžím, vysoké chrámové lodi a obrovským rozetovým oknům.
Vitráže katedrály zobrazují příběh Jany z Arku.Zajímavá je budova radnice a vyhlášená jsou i orleánská muzea.

Jana z Arku


Jana z Arku, Panna Orleánská, je každoročně v Orléansu oslavována 7. a 8. května u příležitosti výročních dnů roku 1429. Tehdy osvobodila město od obléhajících anglických vojs, díky čemuž se stala jednou z nejvýznamnějších hrdinek francouzské historie.
Tato mladá venkovská dívka z Lorraine na sebe poprvbé upozornila, když přišla do Chinona rozpoznala francouzského korunního prince Karla VII. v zástupu dvořanů. Tvrdila, že jí nebeské hlasy nařídily, aby jej chránila. Podařilo se jí sjednotit francouzská vojska a osvobodit Orléans. Angličané byli poraženi a Johanka přivedla Karla do Remeše ke korunovaci. Nicméně řada katastrof vedla k jejímu zatčení Angličany, kteří ji soudili jako čarodějnici a 30. května 1431 upálili na hranici v Rouen. V roce 1920 byla svatořečena.
Zdroj: Velký průvodce Francie, Nacional Geographic, 3. vydání

Další obrázky
Další informace (Jahanka z Arku)
Moje prezentace ke stažení
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 MirkaExek MirkaExek | E-mail | Web | 26. července 2018 v 3:21 | Reagovat

Peels can help to eliminate from the greater part age changes of the skin layer. effects effective at any time, adapted for skin of any type. After superficial peeling disappear small wrinkles, skin becomes young, without wrinkles. Rehabilitation – three days. an Average peeling effectively struggles wrinkles (expression, age, smoothing little pits, eliminates spots.
Recovery – seven days. Profound peeling performing in the beauty medical facilities. This is most efficient operation, however requires long term regeneration – about month.
<a href=http://chemicalpeel.in/how-often-should-you-get-a-chemical-peel>how often should you get a chemical peel</a>

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama