Orléans

16. července 2012 v 20:08 | JS |  Francie

Orléans/ZOOM/ KLIKNI NA OBRÁZEK

Významné město na středním toku řeky Loiry, 115 km od Paříže. Na jeho místě stávalo keltské město Cenalum, zničené Caesarovým vojskem v r. 52 př. n. l. Proslavil se zejména za stoleté války mezi Anglií a Francií (1337 -1453), kdy byl obléhán anglickým vojskem (v l. 1428 - 1429). Osvobodila jej 8. 5. 1429 se svým vojskem lidová hrdinka Jeanne d´Arc (Jana z Arku, od té doby nazývána též Panna orleánská). V tento den se ve městě každoročně konají oslavy. Sochy Jany z Arku jsou na náměstí Place du Martroi a na levém nábřeží Loiry. Ulice pod ní pojmenovaná vede ke katedrále.
Za druhé světové války byl Orleáns těžce postižen, ale z velké části byl restaurován.
Na Place du Général-de-Gaulle je zrekonstruovaný Maison Jeanne dÁrc, kde Jana z Arku v roce 1429 deset dní poté, co porazila Angličany a prolomila obležení Orléansu. Hotel Groslot na Place dÉtape je nejúžasnější budovou ve městě.Ačkoliv Cathédrale Ste.-Croix, vybudovaná v gotickém slohu v 17. až 18. století , vždy vyvolávala ostré spory, je zajímavá díky svým bizarním, svatebnímu dortu se podobajícím věžím, vysoké chrámové lodi a obrovským rozetovým oknům.
Vitráže katedrály zobrazují příběh Jany z Arku.Zajímavá je budova radnice a vyhlášená jsou i orleánská muzea.

Jana z Arku


Jana z Arku, Panna Orleánská, je každoročně v Orléansu oslavována 7. a 8. května u příležitosti výročních dnů roku 1429. Tehdy osvobodila město od obléhajících anglických vojs, díky čemuž se stala jednou z nejvýznamnějších hrdinek francouzské historie.
Tato mladá venkovská dívka z Lorraine na sebe poprvbé upozornila, když přišla do Chinona rozpoznala francouzského korunního prince Karla VII. v zástupu dvořanů. Tvrdila, že jí nebeské hlasy nařídily, aby jej chránila. Podařilo se jí sjednotit francouzská vojska a osvobodit Orléans. Angličané byli poraženi a Johanka přivedla Karla do Remeše ke korunovaci. Nicméně řada katastrof vedla k jejímu zatčení Angličany, kteří ji soudili jako čarodějnici a 30. května 1431 upálili na hranici v Rouen. V roce 1920 byla svatořečena.
Zdroj: Velký průvodce Francie, Nacional Geographic, 3. vydání

Další obrázky
Další informace (Jahanka z Arku)
Moje prezentace ke stažení
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama