Albi

25. srpna 2012 v 15:26 | JS |  Francie

Albi/ZOOM/ KLIKNI NA OBRÁZEK

Albi je francouzské město, které se nachází na jihu Francie, v depertementu Tarn a regionu Midi-Pyrenées. Je vystavěno z červených cihel, a tak získalo své pojmenování Albi la Rouge.


Kdysi se město stalo centrem konfliktu mezi katarskými "kacíři", albigenskými, a církví. Občany Albi měla ohromit grandiózní gotická Cathédrale Ste-Cécile, s jejíž stavbou se začalo v roce 1282. Strohá vnější podoba má odkazovat na "víru jako pevný hrad" a varovat tak případné kacíře před silou církve.


Interiér stavby je ovšem překvapivě zdobený. Mohutné cihlové zdi, podpírané obrovskými podpěrnými pilíři, budí úžas i úctu. V prostorné chrámové lodi, postavené bez pilířů či příčné lodi, se nachází barevný svět italského nástěnného malířství ze 16. století a nadpozemsky propracované plastiky.


Nejpozoruhodnější je však filigránem zdobená stěna mezi chórem a chrámovou lodí a freska Posledního soudu, která pokrývá západní stěnu.


Hradby v geometrických zahradách ze 13. století u biskupského paláce, Palais de Berbie, nabízejí okouzlující vyhlídky na řeku Tarn.


Uvnitř tohoto paláce se pak nachází zdejší klenot: rozsáhlá sbírka prací Henri de Toulouse-Lautreca, který se v Albi narodil.
Moje prezentace - stáhnoutDalší fotografie
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 alpos alpos | Web | 14. března 2018 v 21:31 | Reagovat

Nádherný chrám, tady jsem bohužel ještě nebyla, ačkoliv Tarn jsme navštívila, ale spíše přírodu než města. Děkuji za zajímavý článek a typ

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama