Beaune

8. srpna 2012 v 0:38 | JS |  Francie

Beaune/ZOOM/ KLIKNI NA OBRÁZEK


Beaune, malé město s neobyčejnou pověstí, je skutečným centrem vinařského průmyslu v Burgundsku. Toto městečko, ležící uprostřed nejlepších vinic na světě, je skvělým místem, kde můžete ochutnat rozmanité druhy vín zdejšího regionu. Zároveň je domovem jedné z nejslavnějších památek, kterou je hospic Hotel-Dieu. Zvnějšku působí tato nejproslulejší budova v Beaune nehezkým a velmi prostým dojmem. Jakmile však vstoupíte dovnitř na nádvoří s dřevěnými arkádami, s kopulemi a věžičkami a barevnými glazovanými střešními taškami, spatříte ji v celé její nádheře.
Tato úchvatná budova byla založena Nicolasem Rolinem, kancléřemburgundských vévodů, a jeho manželkou Guigonou de Salins v roce 1443 jako špitál. V té době právě skončila stoletá válka a Burgundsko se zmítalo v chaosu a čelilo řádícím bandám rozpuštěných vojáků, hladem strádající chudině a vlkům v ulicích. Pomoc nejchudším byla zcela nezbytná. Rolin obdaroval hospic vinicemi, určenými k jeho financování, což nakonec vedlo k založení Hospices de Beaune. Poslední pacient opustil Hotel-Dieu teprve v roce 1971.
O pacienty se staraly řádové sestry v Grande Salle des Malades(Hlavním sále nemocných). Podél jeho stěn stojí řady dřevěných postelí s nebesy, na každé z těchto postelí leželi dva lidé a z každé pak bylo vidět na ohromný oltář na konci sálu.

Nad nimi je nádherná hrázděná střecha s vyřezávanou a malovanou valenou klenbou. Příchozí dostali čisté oblečení, postel a jako lék na dobrou náladu byl hospic vyveden ve veselých barvách. To vše zadarmo. Nemocní, kteří nebyli schopni vstát z postele, absolvovali bohoslužbu přímo na své posteli natočeni k oltáři v místnosti. Později zde byli hositalizováni i lidé bohatí, ti si však na rozdíl od chudáků museli svůj pobyt platit. A většina místních platila vínem.


K ostatním, pro veřejnost otevřeným místnostem, patří prádelna a lékárna, nicméně nejlepší místností ze všech je kuchyně s ohromným krbem, prastarým rožněm a měděným nádobím.


Z mnoha nádherných tapiserií a obrazů je nejznámější oltářní obraz Poslední soud z 15. století od Rogiera van der Weydena, s bohatě vymalovanými postavami vystupujícími ze zlatého pozadí.
Zdroj: Velký průvodce Francie, Rosemary Bailey, 2007

Stáhnout prezentaci - klikni na obrázek

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama