1. Moravská Třebová

20. června 2013 v 16:46 | JŠ |  Moravská Třebová

Moravská Třebová - procházka městem

/ZOOM/ KLIKNI NA OBRÁZKY
Prezentace Moravská Třebová stáhnout


Pověst o Anně


Pověst o Anně - možná, ale pravdivý příběh z historie města.

Byla nebyla, vesnička Karlín, v kopcích na východ od Moravské Třebové ukrytá.
Do Anny Gläserové, dcery karlínského revírníka Ignatia Gläsera se zamiloval Josef Herkner, syn moravskotřebovského starosty. Láska to byla převeliká, celé čtyři roky si ti dva tajně vyměňovali dopisy, ba příležitostně se scházeli, což, v tehdejší, morálně upjaté době, nebylo asi nic jednoduchého. Josef se stále pokoušel získat si Anniny rodiče na svoji stranu, ti však byli jiného mínění, jiného ženicha, urozeného původu měli vyhlédnutého a jejich lásce nepřáli. V roce 1823 vztah násilně ukončili a Anna se 10. února 1824, donucena svými rodiči, provdala za linhartického rychtáře Franze Gromese. Životu dívenky a novomanželky nebylo však přáno, do roka, v lednu 1825, Anna umírá, stejně jako její matka, na chrlení krve.
Krátce po jejím pohřbu se městem začaly šířit děsivé zvěsti. Josef Herkner prý Annu vyzvedl z hrobu a znovu ji pochoval na své zahradě ve svahu Křížového vrchu. Vzniká tu legenda, která vypráví o tom, že v předvečer svátku sv. Anny roku 1825 osvětlily cestu z města k Herknerově zahradě pochodně, ty také hořely na zahradě, kde osvětlovaly místo podobné hrobu. Pochodně zde tvořily nápisy "Dir Dort" ("Tobě tam") a "Es heisse Annenruhe" ("Ať se to zde jmenuje Annino odpočinutí"). Celý tento prapodivný a mystický děj přitáhl pozornost řady obyvatel Třebové i Linhartic.
Nebylo nikdy dokázáno, že by se tu něco takového skutečně událo. Avšak o všech zúčastněných osobách je možné najít informace v tehdejších matrikách, takže jest to důkaz o tom, že opravdu žili. Odmítnutý Josef Herkner spáchal v roce 1838 sebevraždu zastřelením, rychtář Gromes žil do roku 1880. V kronice piaristického gymnázia je však doložena jakási "pochodňová slavnost" v roce 1825. Že by to byly plameny v zahradě Herkenra? Dopisy, které si Anna s Josefem vyměnovali, poslala Herknerova praneteř správci třebovského muzea Aloisi Czernemu. Josef v nich Annu oslovuje Netty a řádky textu střídá s básničkami.
To, že legenda je zřejmě pravdivá dosvědčuje objevení prázdné rakve v Annině hrobě v roce 1924. O deset let později pak v místech dřívější Herknerovy zahrady našli dělníci při práci ve zdejším pískovcovém lomu kostru mladé ženy. Šetření tehdy označilo za velmi pravděpodobné, že jde o ostatky Anny Gromesové, rozené Gläserové. Ty pak byly znovu uloženy do rodinného hrobu Gromesů na Křížovém vrchu. Údolíčku pod svahem Křížového vrchu mezi Třebovou a Linharticemi se dodnes říká Anenské.
Pamatuji dobu nepříliš dávnou, kdy tu býval pěkný, udržovaný park i s vyznačeným hrobem Anny. Dnes, marné povídat. Všude býlí, chroští, vzrostlé stromy a keře. Jen pozorná prohlídka odhalí pozůstatky obrubníčků, které kdysi lemovaly pískem vysypané cesty. Bývalo to místo neklidného spočinutí Anny a o mnoho let později místo nedělních vycházek obyvatel Moravské Třebové a Linhartic.
/ZOOM/ KLIKNI NA OBRÁZEK

<img%20src="http://img24.eu/h-4tm96t3q.jpg"%20border="0"%20alt="hosting%20obr%C3%A1zk%C5%AF%20img24.eu"%20/>" />
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Jitka Jitka | E-mail | Web | 18. ledna 2014 v 11:21 | Reagovat

super fotečky :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama