Brusel

5. srpna 2013 v 11:15 | JŠ |  Belgie

Brusel


Brusel je hlavní a zároveň největší město Belgie. Dále je administrativním centrem Evropské unie, díky čemuž bývá často nazýván hlavním městem Evropy či srdcem Evropské unie, centrem Francouzské a Vlámské komunity, provincií Brabant a autonomní oblastí Bruxelles. Sídlí zde významné instituce Evropské unie, NATO a Euratomu.

Klikni na obrázek (ZOOM)Náměstí Grand-Place

Náměstí Grand-Place je historické centrum a pýcha Bruselu, často se považuje za jedno z nejkrásnějších náměstí na světě. Náměstí obklopují domy cechů, korporace a také hlavní dominanta městská radnice s vysokou věží Hotel de Ville. Náměstí Grand-Place je opravdové architektonické veledílo, ve kterém se mísí gotika, renesance a baroko. Skvostné náměstí Grand-Place je od roku 1998 zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO.


Katedrála sv. Michala je impozantní gotická budova, která dominuje starému městu. Pro turisty, kteří vstoupí do katedrály, může být uchvacující jemné světlo linoucí se z překrásných skleněných oken. Některá okna jsou vyzdobena obrazy panovníků, například je zde Ludvík II. i s manželkou či Karel V. s manželkou Isabelou Portugalskou. Nedávno katedrála prošla velkou rekonstrukcí.Nedaleko náměstí Grand-Place se nachází světoznámá bruselská fontána s čurajícím chlapečkem - Manneken-Pis. Soška je 61 centimetrů vysoká, vyrobená již v roce 1619 z bronzu. Má symbolizovat bruselský vzdor k nepřátelskému světu. Chlapeček se může pochlubit asi 800 miniaturními oblečky, do kterých je oblékán při významných slavnostních příležitostech.K jednomu z charakteristických znaků Bruselu patří grandiózní model Atomium, který se nachází v parku Expositions, kde byla v roce 1958 pořádána Světová výstava. Je to obrovský model molekuly železa, složený z devíti koulí. Výtah, který patří k nejrychlejším v Evropě (5 pater za sekundu), jezdí až na samotný vrchol Atomia, kde se nachází restaurace a pokochat se zde dá překrásným výhledem na město. V přízemí je výstava s vědeckou tématikou.


Panoramatický pohled - klikni na obrázek a dole s lištou pohybuj doprava a doleva.


Prezentace ke stažení
klikni na obrázek


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama