Orvieto Itálie

6. srpna 2013 v 16:27 | JŠ |  Itálie

Orvieto

Je to překrásná, velkolepá stavba, která v člověku vzbuzuje obrovskou úctu a obdiv. Stále ve mně vyvolává dotěrnou otázku:

"Jak tohle mohli lidé vůbec postavit?... Tolik krásy."


Klikni na obrázek (ZOOM)


leží ve středoitalské oblasti Umbrie. Bylo založeno na 150 metrů vysokém tufovém skalisku nad údolím řeky Paglia. Město založili Etruskové. Dlouhou hlavní ulicí plnou obchůdků s místní keramikou přicházíme na Piazza del Duomo k jedné z nejkrásnějších staveb italské gotiky. Nad touto nádherou se nám zatajil dech. Orvietský dóm má ohromující fasádu s průčelím zdobeným mozaikami a reliéfy a vnitřními freskami z 15. století. Chrám má stěny ze střídajících se vrstev černého čediče a šedožlutého vápence. Byl založen v roce 1290. Působivé je především průčelí chrámu s barevnými mozaikami, jejichž krása údajně vyniká hlavně při západu slunce. My ji ale obdivujeme po poledni. Překrásné je i jemné sloupoví a reliéfy znázorňující výjevy ze Starého a Nového zákona. Prohlídkou dómu naše prohlídka náměstí zdaleka nekončí. Je pravda, že dóm svou krásou poněkud zastíní ostatní stavby na náměstí, ale i ony jsou zajímavé a také mnoho zajímavého skrývají.
Na protější straně náměstí mě zaujme obchod s keramikou. Její výzdoba je jasně inspirována etruskými vzory. S podobnou keramikou ve městě se setkáváme ještě na několika místech. Majitelé krámků nemají zájem o naše fotografování, proto zde mám jen pár ukázek.

Prezentace ke stažení zde


 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Aktuální články

Reklama